Biologija je naravoslovna znanost, ki preučuje žive sisteme. Atomi določenih elementov se povezujejo v molekule, ki sestavljajo celico – osnovno enoto živega. Pri celici se življenje začne in s tem tudi biologija, ki preučuje zgradbo, osnovne procese in organiziranost celice. Več celic se povezuje v tkiva, več tkiv v organe, le-ti v organske sisteme in slednji v kompleksne organizme. Organizmi različnih vrst so vključeni v ekosisteme, ki so del biosfere. Na vseh naštetih nivojih (od preprostih organskih molekul do biosfere) ima biologija široko območje preučevanja. Tako se pri predmetu biologije srečamo z osnovnimi monomernimi molekulami in njihovimi polimeri, ki so sestavni del celice, s celičnimi organeli in njihovimi nalogami v celici, z organiziranostjo in procesi, ki se dogajajo v celici in so temeljni za obstoj preprostega enoceličnega organizma in kompleksnega bitja, kot je človek.
Kljub številnim skupnim lastnostim vseh celic, se je na Zemlji razvil cel spekter različnih organizmov, nekateri so si med seboj bolj podobni, drugi pa manj. Na podlagi razlik in podobnosti razporedimo organizme na različne veje evolucijskega drevesa, ki nakazujejo na sorodnost in podobnost med organizmi.
Biologija odgovarja na temeljna vprašanja, kot so: »Kako se je življenje začelo?«, »Kako smo se razvili ljudje?«, »Kako se vedejo različni organizmi in zakaj?«, pa tudi na nekatera zanimiva vprašanja, kot so: » Zakaj je trava zelena?«, »Zakaj nas po naporni fizični aktivnosti bolijo mišice?«, »Kaj se dogaja v našem telesu, ko zbolimo?« in še mnoga druga. Kar loči ljudi od ostalih živih bitij, je radovednost, ki je gnala znanstvenike, da so se spraševali po vzrokih za določene pojave in našli odgovore. Vsa spoznanja povezana z živim svetom, so predmet biologije, zato bi lahko trdili, da je biologija znanost o življenju.