Sorodno iz bloga
E-vpogled v maturo v 5 korakih
04.07.2024 | Matura
Matematika na maturi
18.05.2024 | Matura
Angleščina na maturi
17.05.2024 | Matura
Deli na družabnih omrežjih
06.03.2024 | Matura
Matura 2024 se bliža, z njo pa tudi slovenščina na ustni maturi! Za večino dijakov in dijakinj, ki jih letos čaka matura, bo slovenščina na maturi eden izmed obveznih predmetov. Sem sodita še matematika in izbrani tuji jezik. Izjema so dijaki in dijakinje, ki prihajajo z narodno mešanih območij, katerih prvi oziroma materni jezik je italijanščina ali madžarščina. Če letos tudi tebe čaka slovenščina na maturi, se verjetno sprašuješ, kaj pričakovati in kako zastaviti priprave na maturo iz slovenščine, da bo končna ocena čim boljša. Tokrat bo v ospredju ustna matura iz slovenščine, saj gre za del, ki je pogosto deležen najmanj pozornosti.
Priprave na maturo iz slovenskega jezika so namreč nemalokrat usmerjene predvsem v pisni del izpita. Ta je sestavljen iz dveh delov. Iz pisanja eseja (izpitna pola 1) in iz razčlembe izhodiščnega besedila (izpitna pola 2). Pisni del je seveda izjemno pomemben, vendar pa si pozornost vsekakor zasluži tudi ustna matura iz slovenščine. Zagotovo si tudi to želiš opraviti čim bolje.
Svetujemo ti, da se tako na pisanje eseja kot na pisni in ustni del slovenščine na maturi 2024 čim bolje pripraviš. Potem bodo gotovo tudi rezultati takšni, kot si želiš.
Ustna matura iz slovenščine je običajno najbolj zapostavljen del priprave na maturo iz tega predmeta. Pri pripravah se večina dijakov osredotoči na pisanje eseja in izpitne pole. Vendar je število točk, ki jih je mogoče doseči pri ustnem delu mature, vse prej kot zanemarljivo. Ustna matura iz slovenščine namreč pomeni 20 odstotkov končne ocene. Delež torej ni bistveno manjši od deleža, ki ga predstavlja razčlemba izhodiščnega besedila. Ta namreč k skupni oceni prispeva 30 odstotkov. Še posebej tisti, ki se nameravajo vpisati na fakulteto z nekoliko strožjo omejitvijo, se dobro zavedajo, da je pomembna prav vsaka točka. Zato slovenščina na ustni maturi zagotovo ni nekaj, kar bi bilo smiselno podcenjevati, ampak so tudi tu potrebne ustrezne priprave na maturo. Predvsem pa je to del, na katerega
Pomembno je, da so priprave na maturo načrtovane tako, da zares pokrijejo vse vsebine. Te so predpisane v predmetnem katalogu Državnega izpitnega centra. Podobno kot vsa prejšnja leta bo tudi ustna matura iz slovenščine 2024 potekala v obliki internega izpita, ki ga bo organizirala vsaka šola posebej. Pri ocenjevanju in zagotavljanju, da pri izvedbi ne bi prišlo do nepravilnosti, bo sodelovala tričlanska komisija, sestavljena iz profesorjev na posamezni šoli. Sama vprašanja, ki bodo navedena na lističih, pa pripravi državna predmetna komisija.
Slovenščina na ustni maturi 2024 bo potekala tako:
– da bodo dijaki in dijakinje izvlekli listič s tremi vprašanji in dodatnimi podvprašanji (ta listič bo mogoče po želji enkrat zamenjati),
– temu bo sledilo 15 minut za priprave,
– nato pa bo prišel na vrsto izpraševalni oziroma ocenjevalni del, ki naj bi trajal največ 20 minut.
Slovenščina na ustni maturi torej poteka tako, da dijak oziroma dijakinja odgovarja na vprašanja z lističa. Še pred tem pa bo treba predloženo besedilo oziroma odlomek besedila, ki je izhodišče za nadaljnja vprašanja, prebrati naglas. Marsikdo je prepričan, da tu še ne gre »zares«, kar pa ne drži. Točkuje se namreč tudi glasno branje, zato je temu delu vsekakor smiselno nameniti nekaj časa v sklopu priprave na maturo. Podobno kot slovenščina na maturi ni predmet, ki bi ga bilo mogoče opraviti z levo roko preprosto zato, ker gre za jezik, ki ga večina govori že od malega, tudi glasno branje besedila ni tako lahka naloga, kot se morda zdi na prvi pogled. Pomembno je namreč:
– da je branje čim bolj tekoče,
– da intonacija ustreza vsebini besedila,
– da so posamezne besede naglašene pravilno.
Nekaj vaje torej zagotovo ne bo škodilo, še posebej ker moraš računati na to, da bo med izpitom najverjetneje prisotne vsaj malce treme. Vaja doma bo nedvomno poskrbela za bolj samozavesten nastop in za to, da ne izgubljaš točk po nepotrebnem.
Tu naj omenimo, da naj te v primeru, da se med izpitom zmotiš, ne zgrabi panika. Profesorji, ki bodo ocenili, koliko točk ti bo prinesla slovenščina na ustni maturi, se namreč dobro zavedajo, da branje oziroma govor popolnoma brez napak preprosto nista mogoča. Cilj namreč ni popolnost, ampak predvsem to, da znajo dijaki in dijakinje prepoznati svoje napake, jih ovrednotiti in nato seveda popraviti. Če narediš napako pri branju, kakšno besedo narobe naglasiš ali se ti branje zatakne, se torej ustavi, opraviči in popravi napako. Končni izkupiček točk bo v tem primeru zagotovo precej večji, kot če se poskušaš preprosto pretvarjati, da napake ni bilo. Predvsem pa doma vadi glasno branje, saj ti bo to na ustni maturi iz slovenščine v veliko pomoč.
Poleg glasnega branja predloženega odlomka je pomembna tudi kultura dialoga, tj. primernost uradnega pogovarjanja s profesorjem, za katero so kandidati ovrednoteni s kar
3 točkami (od 20).
Del vprašanj, ki jih vključuje slovenščina na maturi, se nanaša neposredno na odlomek, ki je predložen (gre za odlomek iz literarnega ali polliterarnega besedila, pesmi pa so običajno navedene v celoti). A čeprav lahko na določena vprašanja odgovoriš le s pomočjo izhajanja iz tega odlomka, zgolj improvizacija ne bo zadostovala za to, da osvojiš vse točke. Na ustnem izpitu iz slovenščine na maturi je treba:
– izluščiti osrednje sporočilo odlomka ali pesmi,
– prepoznati ključne teme in pomembne motive,
– analizirati slog,
– imenovati tipične literarne prvine,
– poznati specifike literarnega obdobja, v katerem je delo nastalo,
– izpostaviti splošnejše kulturnozgodovinske značilnosti določene dobe.
Da bo ustna matura iz slovenščine potekala uspešno, je torej nujna dobra priprava, ki vključuje kar nekaj učenja. Če želiš uspešno opraviti ustni izpit iz slovenščine na maturi, torej ne bo šlo brez poglobitve v literarno zgodovino. Pri čemer moraš hkrati poznati nekaj osnovnih biografskih podatkov o avtorjih in avtoricah, vključenih v predmetni katalog. Ta ti je lahko pri učenju v veliko pomoč, saj je v njem zajeto prav vse, kar vključuje slovenščina na ustni maturi.
Slovenščina na ustni maturi naj bi v osnovi pokrila vso književnost, ki ste jo zadnja štiri leta obravnavali pri pouku. Vendar pa je še posebej pomembno, da paziš na to, da zares zelo dobro poznaš besedila, ki so navedena na seznamu v Predmetnem izpitnem katalogu za splošno maturo. Seznam se začne z deli, ki sodijo v obdobja antične književnosti, ter sklene s svetovno in slovensko književnostjo druge polovice preteklega stoletja. Gre torej za obsežen časovni izsek, a naj te to ne prestraši, saj:
– večino del najverjetneje že poznaš in imaš o njih kar nekaj znanja,
– je pomembno predvsem to, da svoje znanje osvežiš oziroma da snov sistematično ponoviš. Po potrebi snov dopolniš z drobci informacij, ki so se ti morda izmuznile,
– si lahko pri učenju pomagaš tudi s pojmi, ki so v predmetnem katalogu navedeni ob posameznih besedilih oziroma obdobjih. Ti pojmi ti pomagajo pri tem, da bo precej bolj jasno, na kaj se osredotočiti pri določenem obdobju oziroma kaj je bistvo in kako poskrbeti za to, da bodo priprave na maturo čim bolj učinkovite.
Čeprav torej ustna matura iz slovenščine od tebe zahteva pregled nad pestro zgodovino književnosti pri nas in po svetu, to nikakor ni tako nemogoč izziv, kot bi se lahko zdelo na prvi pogled. Pomembno je predvsem to, da se priprave na maturo lotiš sistematično in da svojo energijo porabljaš čim bolj smiselno. Ključna je torej predvsem naslednje:
– dobra organizacija snovi,
– disciplina pri učenju,
– sprotno ponavljanje snovi,
– iskanje dodatnih informacij, če ti določen del snovi ni jasen (pri tem ti lahko pomagajo učbeniki, priročniki, internet, tvoj profesor slovenščine ali inštruktor),
– utrjevanje že naučene snovi,
– preverjanje znanja.
Če imaš s tem težave, potem se je pametno vključiti na priprave na maturo v učnem centru Horizont. Tam bo učenje potekalo pod vodstvom izkušenega inštruktorja po programu, ki se je v preteklih letih že izkazal za uspešnega. Dijaki, ki so se programa udeležili, so zlahka opravili s slovenščino na ustni maturi. Zaradi tega ni dvoma, da lahko s pomočjo takšnih priprav tudi ti na ustnem delu slovenščine dosežeš visoko število točk, ki ti bodo pomagale do tega, da prideš na želeno fakulteto.
Marsikdo meri uspešnost učenja le na podlagi tega, koliko podatkov smo si zapomnili. Čeprav urjenje spomina zagotovo ni nepomembno, saj brez poznavanja določenih faktografskih dejstev pogosto preprosto ne gre, pa je zelo pomembno, da učenje obenem zajema urjenje v kritični interpretaciji in v argumentiranem opredeljevanju do snovi, ki jo predeluješ.
Tudi ustna matura iz slovenščine temelji na podobnem principu. Od dijakinj in dijakov se sicer pričakuje kar nekaj »faktografskega znanja«, vendar pa si lahko po drugi strani vse prej kot zanemarljivo število točk prislužiš z opredeljevanjem in z argumentiranjem svojega mnenja.
Tako lahko na primer pričakuješ vprašanja, povezana s tem, kako lahko po tvojem mnenju določeno literarno besedilo nagovori sodobnega bralca ali bralko. Gre za tako imenovano aktualizacijo besedil, ki se zelo pogosto znajde med podvprašanji na maturitetnih lističih. V okviru priprave na maturo torej razmišljaj o tem, kako aktualna so sporočila, ideje in teme posameznih del. Posledično bo precej manj možnosti, da te slovenščina na ustni maturi preseneti z neprijetnimi vprašanji, ki bi bila popolnoma nepričakovana.
Posameznih sklopov snovi ne smeš razumeti kot popolnoma izoliranih, zaokroženih in neodvisnih informacij, ampak poskušaj znanje, ki ga nabiraš, vseskozi povezovati v širšo celoto. Vedno se vprašaj, kako je to, o čemer se pravkar učiš, povezano s tistim, kar že veš.
Slovenščina na ustni maturi je namreč zastavljena tako, da se vprašanja prepletajo in povezujejo. Težko na primer razložiš specifike realizma, če pri tem ne upoštevaš značilnosti romantike. Modernistične romane težko razumeš brez vsaj okvirnega poznavanja razvoja romana kot literarne vrste. Tudi interpretacija sodobnih sonetov zahteva znanje o začetkih te pesniške oblike in o najpomembnejših sonetistih in podobno.
Čeprav je izhodišče slovenščine na ustni maturi en sam, krajši odlomek, pa lahko ta odlomek privede do pogovora o precej raznolikih temah, pri čemer se hitro razkrijejo morebitne luknje v znanju oziroma v razumevanju. Priprave na maturo iz slovenščine – seveda pa tudi drugih predmetov – se torej loti tako, da vseskozi ohranjaš pregled nad celoto.
Čeprav je vsekakor dobro poznati tudi zanimive podrobnosti, dejstva, za katera ve zelo malo ljudi, pa naj to ne zamegli širše slike. Vsako takšno podrobnost poskušaj zato vedno razumeti v širšem kontekstu. Pri tem si lahko denimo pomagaš s časovnimi trakovi književnih obdobij in s podobnimi pripomočki. Le-ti ti pomagajo ohranjati pregled nad širšo celoto, ne le nad posameznimi drobci informacij.
Ustna matura iz slovenščine sicer večinoma res pomeni predvsem vprašanja iz snovi, povezane s književnostjo, vendar pa to še ne pomeni, da nikakor ni možno vprašanje, ki se nanaša na jezik. To se lahko zgodi pri zadnjem, tako imenovanem preglednem vprašanju. Na srečo jezikoslovne snovi, ki pride v poštev, ni posebej veliko. Zato ponovitev teh sklopov ne bo bistveno podaljšala časa priprave na maturo.
Med zelo pogosta vprašanja iz jezika, ki jih zajema slovenščina na ustni maturi, na primer sodijo vprašanja, ki se nanašajo na socialne zvrsti slovenskega jezika. Nujno je poznati še osnovne družbene razsežnosti slovenskega jezika oziroma nekaj jezikovnopolitičnih podatkov. S tem je denimo mišljeno razlikovanje med državnim in uradnim jezikom ter med drugim in tujim jezikom. Pa tudi poznavanje statusa različnih manjšinskih jezikov na območju Republike Slovenije in pravic govorcev slovenščine v tujini/v zamejstvu ipd.
Ustna matura iz slovenščine vključuje vprašanja o razvoju slovenske pisave in razvoju slovenskega jezika. Prav tako pa tudi vprašanja o jezikovnih družinah, indoevropščini ter o praslovanščini. Predmetni katalog je tudi v tem primeru tisti osnovni vir informacij, h kateremu se je smiselno vračati med pripravami. Tam je namreč med drugim natančno navedeno to, katera področja pokrivajo vprašanja iz jezika, ki so možna na ustni maturi iz slovenščine.
Prav tako pa ti lahko pri učenju pomagajo tudi organizirane priprave, na katerem boste skupaj z inštruktorjem sistematično predelali prav vso snov, ki jo je treba znati za ustno maturo iz slovenščine.
Deli na družabnih omrežjih
Prijavi se na e-novice
Sorodno iz bloga
04.07.2024 | Matura
18.05.2024 | Matura
17.05.2024 | Matura
Si iz pravega testa za inštruktorja?
Povej nam več o sebi tukaj.
041 926 000
Horizont d.o.o.
(SI65826736)
Pohlinova ulica 20, 1000 Ljubljana