Slovenščina je eden od južnoslovanskih jezikov, ki ga danes govori približno 2,4 milijona govorcev po svetu, od tega največ v Republiki Sloveniji (1,85 milijona). Govorijo ga tudi pripadniki narodnih manjšin v Italiji (Beneška Slovenija, Furlanija – Julijska krajina), Avstriji (Koroška, Štajerska) in na Madžarskem (Porabje) ter drugod po Evropi in svetu (Nemčija, ZDA, Kanada, Argentina, Avstralija). Je državni in uradni jezik v Republiki Sloveniji, od 1. maja 2004 pa tudi eden od uradnih jezikov Evropske unije.
Slovenščina se je razvila iz praslovanščine v približno drugi polovici 6. stoletja. Najstarejši znani zapisi v slovenščini so Brižinski spomeniki, ki so nastali okoli leta 1000 na Koroškem, danes pa se hranijo v Bavarski državni knjižnici v Münchnu. Slovenski knjižni jezik je sredi 16. stoletja ustvaril protestantski duhovnik Primož Trubar, ko je napisal prvi slovenski knjigi, Katekizem in Abecednik (1550). Zelo pomembno dejanje protestantskih piscev pa je bil tudi prevod Biblije, kar je leta 1584 opravil Jurij Dalmatin.
Slovenščina ima 25 črk in 29 glasov, šest sklonov (imenovalnik, rodilnik, dajalnik, tožilnik, mestnik, orodnik), tri spole (moški, ženski, srednji) ter tri števila (ednina, dvojina, množina). Je eden redkih jezikov na svetu, ki ima do danes ohranjeno dvojino. Poleg tega pa je posebnost slovenščine tudi zelo velika narečna razčlenjenost, saj lahko na razmeroma majhnem ozemlju Republike Slovenije (20.300 km2) naštejemo kar 48 narečij, ki se združujejo v sedem narečnih skupin (gorenjsko, dolenjsko, koroško, štajersko, primorsko, rovtarsko in panonsko). Pisava, s katero se zapisuje slovenski jezik, se imenuje gajica, ki se uporablja od sredine 19. stoletja.
Danes je slovenščina jezik, ki je popolnoma uveljavljen na vseh družbenih področjih (šolstvo, uradovanje, vojska, carina, državniški protokol), njena raba pa se z najnovejšim tehnološkim razvojem tudi širi. Poleg tega narašča tudi zanimanje za učenje slovenščine kot drugega/tujega jezika, tako v Republiki Sloveniji kot tudi na številnih univerzah v tujini.