Sorodno iz bloga
E-vpogled v maturo v 5 korakih
04.07.2024 | Matura
Matematika na maturi
18.05.2024 | Matura
Angleščina na maturi
17.05.2024 | Matura
Deli na družabnih omrežjih
10.05.2024 | Matura
Slovenščina na maturi je sestavljena iz treh delov. Eden izmed delov, s katerimi se morajo spopasti dijaki in dijakinje, je tudi slovnični del oziroma razčlemba neumetnostnega ali izhodiščnega besedila. Tovrstna razčlemba sestavlja tako slovenščino na splošni kot na poklicni maturi. Ankete kažejo, da je za mnoge dijake in dijakinje prav slovnica na maturi tisti del, ki se ga najbolj bojijo. Vendar za to ni nobene potrebe: če se dobro pripraviš, bo zagotovo šlo!
Temeljite priprave na II. del mature iz slovenščine – slovnica na maturi
Dejstvo, da je za večino slovenščina prvi jezik, ki so ga začeli govoriti že zelo zgodaj in ki ga sedaj uporabljajo za vsakodnevno sporazumevanje, tako ustno kot pisno, a obvladanje jezika še ne pomeni, da se na slovnični del iz slovenščine na maturi ni treba pripraviti. Jasno je namreč, da slovenščina na maturi pomeni preverjanje znanja, ki ga ne usvojimo »mimogrede«, brez posebnega truda, ampak so potrebne temeljite priprave za maturo – še posebej če se nisi pripravljen zadovoljiti s tem, da maturo zgolj opraviš, ampak želiš oziroma potrebuješ boljši rezultat. Kako torej čim bolje izkoristiti čas, ki ti je še ostal do slovničnega dela slovenščine na maturi?
Morda se ti zdi, da bi oblikovanje načrta pomenilo nepotrebno zapravljanje časa in energije. Vendar pa je resnica običajno precej drugačna. Priprave na slovenščino na maturi, ki potekajo v skladu z vnaprej pripravljenim načrtom, so običajno precej bolj učinkovite. Dijaki in dijakinje, ki se priprav na maturo lotijo premišljeno, so praviloma tisti, ki dosegajo najvišje število točk. A kako sploh narediti dober načrt? Pomembno je, da upoštevaš predvsem naslednje 3 napotke:
Najprej potrebuješ vsaj okviren seznam tem, ki jih moraš predelati. Pri tem je za osnovo najbolje vzeti izpitni katalog za slovenščino na maturi 2024, ki ga najdeš na spletni strani Državnega izpitnega centra (»RIC«). V tem katalogu so natančno opredeljene izpitne vsebine in cilji. Od tega slovnica na maturi obsega kar zajeten del kataloga. Hkrati pa lahko v njem najdeš primere nalog za pisni izpit iz slovenščine na maturi. Tako boš lahko prepričan, da tvoje priprave za slovenščino na maturi zares zajemajo vso potrebno snov.
Čas, ki ti je še ostal, moraš čim bolj smiselno razporediti. Pri izdelavi načrta zato upoštevaj, kje so največje luknje v tvojem znanju in jih skušaj odpraviti. Predelavi teh tem nameni čim več časa ter tako izboljšaj svoje znanje in ga izpopolni. Po drugi strani pa bo pri drugih temah, za katere veš, da jih razumeš, morda dovolj že krajša ponovitev snovi, s čimer boš pridobil nekaj časa za izpopolnjevanje svojega znanja na drugih področjih.
Pazi, da tvoj načrt ne bo pretirano idealističen oziroma povsem nerealističen! Upoštevaj, da bo med pripravami na maturo najverjetneje prišel tudi dan, ko ne boš razpoložen za dolgotrajno učenje. Že vnaprej torej na svojem urniku predvidi nekaj prostora za tovrstne padce energije in motivacije, da se izogneš nepotrebnemu stresu ter občutkom krivde. Če pa te skrbi, da bo takšnih dni preveč in nimaš dovolj discipline za samostojno učenje, se raje odloči za organizirane priprave na maturo oziroma tečaj, na katerem boste strnjeno obdelali prav vso snov v nekaj urah. Ker bodo tako tvoje priprave bolj intenzivne, bo ostalo še vedno dovolj časa za sprostitev in počitek. Dovolj spanja je bistvenega pomena za dobro opravljeno maturo!
Znaš našteti zveneče nezvočnike in ali veš, kako se jih izgovori na koncu besede? Ali se piše z otroki ali z otroci? Kako pravilno napisati datum na vabilo? Je prav Zidani most ali Zidani Most? Vse to so lahko vprašanja, na katere je treba poznati odgovore, če želiš čim bolj uspešno opraviti slovnični del pri slovenščini na maturi.
Če poznaš pravilne odgovore na zgornja vprašanja, z maturo iz slovenščine najbrž ne boš imel veliko težav. Da se slovnica na maturi ne zatakne, pa se ti v vsakem primeru splača še enkrat pregledati najpogostejše napake, ki se jim s preprostimi triki lahko izogneš!
SPOZNAJ NEKAJ KORISTNIH NAMIGOV ZA PRAVILNO RAZČLEMBO IZHODIŠČNEGA BESEDILA IN NAJPOGOSTEJŠE NAPAKE, KI SE PRI TEM POJAVLJAJO.
Če iz besede Mlinarjev izločiš vse samoglasnike, dobiš m, n, r, l, j, v, torej vse zvočnike. Enak sistem lahko uporabiš tudi za pomnjenje vseh nezvočnikov, ki se delijo na nezveneče (ta suhi škafec pušča) in zveneče (žaba gode džez). Če se zveneči nezvočnik znajde na koncu besede, se izgovori nezveneče.. Beseda zid tako v izgovoru postane [zit], besedo mož izgovorimo kot [moš]. Ob tem ne pozabi še, da se pred besedami, ki se začnejo na nezveneči nezvočnik (p, t, k, c, č, f, s, š, h) piše predlog s. Čisto enostavno, kajne?
Slovnica na maturi 2024 lahko vključuje tudi kakšen poseben primer kot je opisan v nadaljevanju:
Glagol vztrajati ima v izgovoru dve posebnosti. Pri njem moramo upoštevati najprej premeno po zvenečnosti (zveneči nezvočnik z se premeni v svoj nezveneči par s. Če smo seznanjeni s tem pravilom moramo paziti še na izgovor zvočnika v, ki je nezveneč. Torej je končna rešitev: [ʍstrajati].
Zidani Most je naselbinsko ime, kraj, ki je naseljen s prebivalci, torej se kot vsa druga naselbinska imena vse sestavine v njem pišejo z veliko začetnico. Izjeme so le besede mesto, vas, selo, trg, naselje in predlogi (v, na, ob …), ki ne stojijo na začetku imena kraja. Zato se pri poimenovanjih krajev Zidani Most, Škofja Loka, Murska Sobota obe besedi pišeta z veliko začetnico, medtem ko se pri krajih Novo mesto, Dolenja vas, Gornje selo druga sestavina piše z malo začetnico. Prav tako se z malo začetnico v naselbinskih imenih pišejo neprvi predlogi: npr. Bistrica ob Sotli, Ribnica na Dolenjskem itd. Pravila za pisanje nenaselbinskih imen pa so še lažja, zato jih hitro poišči in ponovi, da se izogneš napakam na pisnem delu slovenščine in bo matura 2024 zate čim bolj uspešna!
Življenjski, nadaljnje, prizadenejo, globlji, želen (želeni cilji – željeni cilji)
Slovnica na maturi obsega tudi pisanje neumetnostnega besedila, kot je na primer vabilo. Seveda pa te lahko vprašanje o vejicah in pravilnem pisanju datumov čaka tudi kje drugje v maturitetni poli. Pomembno je, da si zapomniš, kako pravilno napisati datum na vabilu in tudi v drugih besedilih ter kako postaviti vejice med dnevom v tednu in datumom. Pri tem ti lahko pomagajo spodnji stavki – primerjaj jih med seboj in ugotovi, kdaj uporabimo vejice in kdaj ne:
Primer: Ko imamo v povedi glagol premikanja, moramo ob tem glagolu uporabiti namenilnik (-t, -č), npr.: Grem delat domačo nalogo. Torej poved Grem delati domačo nalogo ni ustrezna.
Znano pravilo veleva, da če gremo na maturantsko ekskurzijo, pridemo z maturantske ekskurzije. V nasprotju s tem lahko gremo v Ljubljano, kar pomeni, da pridemo iz Ljubljane.
Pomembno je, da poznaš vse sklanjatve in naglasne tipe, ki se uporabljajo v slovenščini, prav tako pa je dobro poznati tudi najpogostejše napake pri sklanjanju. Samostalnik otrok v množini marsikomu povzroča preglavice, a si ni težko zapomniti stavka Z otroki je križ, pa ti bo vedno jasno, da se v orodniku uporablja črka k in oblika z otroki. Sklanjatev za besedi mati in hči pa se nauči kar na pamet, saj sestavljavci maturitetnih pol radi preverjajo njuno uporabo pri dijakih in dijakinjah. Prav tako pa ponovi še kakšne druge sklanjatve težjih besed in bodi pri tem pozoren na to, če jih sklanjaš pravilno.
Napake se pojavljajo pri nikalnih povedih, v katerih mora biti samostalnik v rodilniku:
PRAVILNO: Ob zdravem prehranjevanju ne smem jesti čokolade in NE: Ob zdravem prehranjevanju ne smem jesti čokolado.
Težave se pojavljajo tudi pri rabi svojilnega zaimka. V naslednjem primeru Grega gre k njegovemu bratrancu je raba svojilnega zaimka napačna, saj je pravilni odgovor k svojemu, in sicer zato ker se povratnosvojilni zaimek nanaša na osebek v povedi. Pravilni odgovor je torej Grega gre k svojemu bratrancu.
Pripravam pa seveda na koncu sledi še sklepno dejanje – slovnica na maturi oziroma reševanje pole, ko boš lahko končno pokazal, česa vse si se naučil. Čeprav bodo živci na ta dan pri marsikom napeti kot struna, poskušaj ostati čim bolj zbran. Za konec te čakajo še trije tehnični napotki, ki ti bodo zagotovo pomagali, da na slovenščini na maturi 2024 zares zablestiš!
Vsi smo verjetno že imeli izkušnjo s profesorjem, pri katerem se je dalo prikriti pomanjkljivo znanje v povezavi z določeno temo tako, da smo poskušali preusmeriti pogovor k drugi temi. Na maturi ta metoda na žalost ne pride v poštev. Pomembno je, da si pri svojih odgovorih zelo natančen in da zares odgovarjaš na tisto, kar je navedeno v vprašanjih. To pa pomeni, da bo potrebno resnično zbrano branje vprašanj. V njih si lahko tudi kaj podčrtaš ali označiš, predvsem pa na koncu še enkrat preberi svoj odgovor in preveri, ali si res odgovoril tako, kot je treba.
Ne pozabi, da je slovnica na maturi sestavljena predvsem iz razčlembe osnovnega besedila, ki je priloženo izpitni poli. Večina odgovorov je torej že pred tabo, le poiskati jih moraš v besedilu. Med reševanjem maturitetne pole se zato ves čas vračaj k temu besedilu in v njem išči informacije, ki jih zahtevajo vprašanja. Pomagaj si s podčrtovanjem, obkrožanjem in podobnimi tehnikami označevanja, ki ti bodo pomagale pri analizi in temu, da na vprašanja pravilno odgovoriš.
Si predstavljaš, da ti vpis na sanjsko fakulteto prepreči dejstvo, da si pri slovenščini na maturi zaradi površnosti pozabil postaviti piko na konec povedi, ali kaj podobno banalnega? V navodilih za ocenjevanje je pri določenih vprašanjih izrecno navedeno, da se upoštevajo zgolj pravopisno pravilne rešitve. Vsekakor se torej splača, da na koncu posvetiš nekaj minut hitremu preverjanju pravopisne ustreznosti svojih odgovorov.
V primeru, da se občasno še znajdeš v JEZIKOVNIH ZAGATAH, smo pripravili peturno delavnico Slovnica na maturi 2024. Namenjena je strnjenemu pregledu znanja, ki je potrebno za brezhibno razčlembo neumetnostnega besedila. Je odlična priložnost, da ponoviš vso snov. Obenem pa ti lahko predavateljice, profesorice slovenistike, pomagajo pri odpravi določenih pomanjkljivosti v tvojem znanju, saj znajo razložiti snov tako, da jo res razumeš.
S pomočjo delavnice boš dobil občutek, da snov zares obvladaš, zato ti bo šlo reševanje nalog na slovničnem delu slovenščine na maturi veliko bolje od rok. Obišči nas torej na naši delavnici, kjer bomo skupaj poskrbeli za izpopolnjevanje tvojega znanja in za to, da ti bo slovnica maturi prinesla čim več točk!
Preberite si še naš članek o slovenščini na ustni maturi.
Deli na družabnih omrežjih
Prijavi se na e-novice
Sorodno iz bloga
04.07.2024 | Matura
18.05.2024 | Matura
17.05.2024 | Matura
Si iz pravega testa za inštruktorja?
Povej nam več o sebi tukaj.
041 926 000
Horizont d.o.o.
(SI65826736)
Pohlinova ulica 20, 1000 Ljubljana